![Συνάντηση εκπροσώπων του ΠΣΔΔ με τον Υπ. Υγείας κ. Άδωνι Γεωργιάδη](https://i0.wp.com/www.hda.gr/wp-content/uploads/2024/07/synantisi-yp-ygeias-1.png?quality=92&fit=450%2C346)
O Πανελλήνιος Σύλλογος Διαιτολόγων-Διατροφολόγων (Π.Σ.Δ.Δ.) με την Ομάδα Ειδικών Κλινικής Διατροφής (Ο.Ε.Κ.Δ.) και η Ελληνική Εταιρεία Ιατρικής/Κλινικής Διατροφής και Μεταβολισμού (GrESPEN) ως μέλη του ONCA (Optimal Nutrition Care for All) συμμετέχουν στην εβδομάδα ευαισθητοποίησης για τη δυσθρεψία (Malnutrition Awareness Week, 2022).
Η Ευρωπαϊκή αυτή πρωτοβουλία στοχεύει στην ευαισθητοποίηση για την έγκαιρη ανίχνευση και διάγνωση της δυσθρεψίας σε πανευρωπαϊκό επίπεδο, που αποτελεί βασικό βήμα στη διαδικασία παροχής της κατάλληλης διατροφικής φροντίδας των ασθενών.