![Συνάντηση εκπροσώπων του ΠΣΔΔ με τον Υπ. Υγείας κ. Άδωνι Γεωργιάδη](https://i0.wp.com/www.hda.gr/wp-content/uploads/2024/07/synantisi-yp-ygeias-1.png?quality=92&fit=450%2C346)
06.9.2017
Αγαπητοί συνάδελφοι,
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι βάσει του νέου νόμου που ψηφίστηκε στη Βουλή υπ’αριθμ. 4486/2017, σχετικά με την «μεταρρύθμιση της Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας, επείγουσες ρυθμίσεις αρμοδιότητας Υπουργείου Υγείας και άλλες διατάξεις», αποφασίστηκε ότι μέχρι τις 31/12/2017 πρέπει να έχουν αποκτήσει όλοι οι συνάδελφοι την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Διαιτολόγου – Διατροφολόγου, διαφορετικά δεν θα μπορούν από 1/1/2018 να ασκούν νόμιμα το επάγγελμα τους.
Επίσης, στο ΦΕΚ αναφέρεται ότι θα υπάρχει στελέχωση των Κέντρων Υγείας με Διαιτολόγους – Διατροφολόγους.
Αναλυτικά το ΦΕΚ μπορείτε να το δείτε από εδώ
Περισσότερες πληροφορίες για τις προϋποθέσεις και τα απαιτούμενα έγγραφα για την έκδοση της Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος μπορείτε να βρείτε από εδώ: https://www.hda.gr/nomothesia/